Začátek konce

18. října uveřejnily titulní stránky světových deníků stejnou zprávu. Týkala se článku, který vyšel v časopise Science, ve kterém skupina vědců jasně prokázala, že kouření způsobuje rakovinu plic. Vědcům se podařilo izolovat chemickou látku v cigaretovém dehtu, která vyvolává změnu v genetické informaci. Důsledkem této změny je počátek tvorby rakovinných buněk.

Skutečnost, že kouření způsobuje rakovinu plic, byla až dosud podpořena jen statistikou – čím více kouříte, tím vyšší je pravděpodobnost, že dostanete rakovinu plic. Přesný mechanismus ale jasný nebyl. Teď už jasný je. Na základě tohoto zjištění se mohou očekávat velké změny nejen v osobním životě mnoha z nás, ale i ve světě politiky a ekonomiky.

Ještě než byly známy důsledky kouření na lidské zdraví, zavedly Spojené státy americké a některé další země striktní protikuřácké zákony. Patří mezi ně i obrovská informační protikuřácká kampaň. Okolnost, že plicními a cévními nemocemi trpí nejen sami kuřáci, ale i lidé, kteří jsou nuceni dýchat cigaretový kouř, tzv. pasivní kuřáci, vedla k zákazu kouření ve všech veřejných budovách a na tuzemských a mezinárodních leteckých linkách Spojených států. Město New York zakázalo kouření ve všech veřejných budovách a na tuzemských a mezinárodních leteckých linkách Spojených států. Město New York zakázalo kouření ve všech svých pětatřiceti tisících restauracích.

Následný pokles počtu kuřáků ve Spojených státech donutil tabákové firmy orientovat jejich trhy na státy střední a východní Evropy. A jak to souvisí s Českou republikou? Procento lidí postižených rakovinou plic je v naší zemi nejvyšší ze všech zemí na světě! Lze si představit ekonomické důsledky pro naše zdravotnictví. O cévních nemocech, mrtvicích, bronchitidě a jiných nemocech zapříčiněných kouřením ani nemluvě. Může trvat několik měsíců, než se objeví určité pozitivní důsledky snížení počtu kuřáků. Ale první důsledek se objeví ihned – stát ušetří na veškerých výdajích spojených s léčbou, ošetřením a výplatách pracovní neschopnosti u těchto pacientů. Chcete ušetřit miliony, pane premiére a pane ministře?

Poté, co vědci uveřejnili svá zjištění, ceny akcií tabákových firem začaly klesat. Ve Spojených státech se sedmnáct státu, včetně města New York, rozhodlo zažalovat tabákové firmy o úhradu veškerých nákladů spojených s léčbou nemocí způsobených kouřením. Pokud  by se podařilo vyhrát tento soudní spor proti tabákovým firmám, byly by ztráty těchto firem nikoli pouze milionové, ale miliardové. Tento důsledek by se projevil nejen ve Spojených státech amerických, ale i daleko za hranicemi této mekky tabákových společností. Právníci, politici a ekonomové, kteří pracujete ve zdravotnictví – všimněte si!

Že v České republice stále chybí efektivní protikuřácká kampaň (pan prezident i pan ministr zdravotnictví veřejně kouří), je pouze jednou stranou rovnice. Že je dnes známa příčina rakoviny plic a fakt, že kouření stojí stát – tedy nás daňové poplatníky – miliardy korun ročně, je druhou stranou téže rovnice. Jak dlouho to tedy bude trvat, než se poměr v této rovnici změní?

Martin Jan Stránský

Publikováno:

Přítomnost

listopad 1996

Kontakt

MUDr. Martin Jan Stránský

Národní 9, Praha 1

Kontaktní osoba:

Jitka Bayerová – asistentka

Tel.: 222 075 101

Copyright © 2024 All Rights Reserved.