Ransdorf dostal vyhazov

V  newyorském Astoria Queens se nachází jedna z největších českých a slovenských komunit v zahraničí. Založili ji čeští imigranti prchající před německým a posléze komunistickým útlakem. Centrem této komunity je Bohemia Hall, rozsáhlé kulturní středisko s auditoriem a jevištěm. Pamatuji si, jak jsem jako chlapec chodil s rodiči na představení slavných Čechoslováků v exilu, jako Karla Steinbacha, který uváděl Shakespeara v češtině, zatímco ostatní známí exulanti, jako nejlepší československý novinář Ferdinand Peroutka, seděli v hledišti. Bohemia Hall byla jedním z prvních míst, kam zavítal během své návštěvy New Yorku Václav Havel dlouho předtím, než se stal prezidentem. Vrátil se sem později ještě několikrát.

Krátce po začátku nedávného koncertu populární české skupiny Čechomor (do Bohemia Hall přišlo přes 500 návštěvníků) vedla návštěva jednoho nevítaného hosta k vítanému výsledku. Ukázalo se, že jedním z návštěvníků není nikdo jiný než předseda poslaneckého klubu Komunistické strany Čech a Moravy Miloslav Ransdorf. Když vyšla najevo jeho přítomnost, obrátilo se několik účastníků na organizátory akce, aby vyjádřili své pohoršení nad tím, že účast na jejich kulturní akci byla umožněna člověku, který přímo reprezentuje stranu zodpovědnou za jejich exil, věznění a střelbu do zad jejich bližních (k dnešnímu dni je KSČM jedinou komunistickou stranou v Evropě, která se neomluvila za své zločiny). Ransdorf byl vzápětí požádán, aby odešel, odmítl však s tím, že je hostem Jana „Honzy“ Kavana, českého socialistického poslance a v současnosti předsedy Valného shromáždění OSN. Když už se Ransdorf schovával za Kavanovu sukni příliš dlouho, musela ho ochranka přimět k odchodu nátlakem, zatímco ten na ni ještě za zavřenými dveřmi ječel „jste ubožáci“.

To, co je na tom všem zoufalé, není ani tak samotný Ransdorf – muž bez nejmenších známek politické slušnosti, jehož typicky komunistická arogance jej nutně vede k tomu, aby ustavičně pokoušel trpělivost druhých svým provokativním chováním – ale fakt, že Ransdorf byl skutečně hostem svého přítele Kavana. „Honza“ Kavan, který žije v New Yorku a má již na svém kontě funkci ministra zahraničí České republiky, měl více přemýšlet, než pozval někoho jako je Ransdorf na populární událost pořádanou pro české exulanty. Skutečnost, že tak neučinil, může být vysvětlena pouze hloupostí, arogancí nebo obojím. Kavan, který je v současnosti předmětem vyšetřování v souvislosti s minulými aférami, kterých je příliš mnoho na to, aby zde mohly být vyjmenovány (v parlamentu se dosud ozývají hlasy pro jeho rezignaci), je proslulý schopností vybírat si přátele. Poslední z nich, Karel Srba – jeho bývalý poradce – je nyní obžalován z organizování vraždy novinářky, která ho kompromitovala.

Naštěstí se o události rozepsaly prakticky všechny české deníky. Jeden český komentátor zakončil svou poznámku slovy „ na rozdíl od nás doma mají Češi v cizině, kteří tam  uprchli za svobodou, odvahu říci, že voňavka je příjemná, ale hovno smrdí“. A Miloslav Ransdorf a jeho přítel Jan Kavan opravdu smrdí.

 

Martin Jan Stránský

Publikováno:

Přítomnost

léto 2003

Kontakt

MUDr. Martin Jan Stránský

Národní 9, Praha 1

Kontaktní osoba:

Jitka Bayerová – asistentka

Tel.: 222 075 101

Copyright © 2024 All Rights Reserved.