Naše zdraví

Dítě Česká republika začíná pět let po „porodu“ projevovat určité symptomy. Symptomy souvisí s tím, že pacient se probudil z jakéhosi vegetativního stavu, a během relativně krátké doby se stal podstatně aktivnějším. Kdybychom se sami probudili po dlouhém spánku a zjistili, že jsme zaspali (měli jsme být v práci před čtyřiceti lety – nemluvím o pár hodinách), rychle se oblékli a vyletěli ven ze dveří bez sprchy a rohlíku, tak bychom se dávali dohromady a soustřeďovali na práci hodně dlouho. A to nemluvím o napjaté atmosféře na pracovišti.

Šéf nám naštěstí nevynadal (zjistíme později, že žádný šéf vlastně nebyl) a zaměstnanci, či sousedi, se zatím chovají slušně, chápou situaci. Takže jsme se trochu uklidnili, a teď pracujeme zvýšeným tempem. Našim vnitřním orgánům se ale tato situace nelíbí. Nerady zvyšují tempo bez upozornění, jak moc a na jak dlouho, zvlášť když jsme začali s prázdným žaludkem. Takže krevní tlak společnosti kolísá nahoru a dolů, a určité orgány (železnice, lékaři), které se cítí přetíženy, dokonce projevují svou nespokojenost určitými symptomy (tu nadýmání, tam bolení hlavy).

A teď, jak vám řekne každý dobrý lékař, vlastně nastává kritická doba pro pacienta. Jestli se pacient nebude věnovat těmto varovným symptomům, tak může dojít k vážnému ohrožení jeho životaschopnosti. Tato situace, která se vlastně dala čekat, vyžaduje rozpoznání symptomů zřejmých i subtilních a navíc korektní způsob zacházení a léčení. To znamená, že v  tomto procesu nemůžeme být stále arogantnějším a rozzlobeným šéfem, ale musíme se smířit s tím, že naše tělo je, jaké je – je to tělo, které nám Bůh dal, ať se nám líbí, nebo ne. Dále: nesmíme si připustit absurdní myšlenku, že naše vlastní orgány se dostávají pod jakési radikální vedení (jak se nedávno psalo v redakčním článku v Lidových novinách), ale musíme uznat, že orgány prostě nedostávají dost kalorií a skoro žádné vitamíny, i když dostáváme víc na talíř.

Nedělejme si iluze. Jsme v kritické době, v době o mnoho důležitější, než byla doba porodu. Určujeme životní styl, styl a budoucnost našeho těla, naší společnosti. Pozor na symptomy. Slušné, důstojné jednání a oboustranné uznání je jediná cesta ke zdraví.

Martin Jan Stránský

Publikováno:

Přítomnost

červenec 1995

Kontakt

MUDr. Martin Jan Stránský

Národní 9, Praha 1

Kontaktní osoba:

Jitka Bayerová – asistentka

Tel.: 222 075 101

Copyright © 2024 All Rights Reserved.