„Na něco se umřít musí!“

Tak zní tradiční odpověď kuřáka, když se ho zeptáte, proč kouří. Na tom něco je, vždyť každý z nás – kuřáků i nekuřáků – by asi raději volil kratší život plný zážitků než život sice dlouhý, zato však nudný a prázdný. Co však kuřáci získávají za to, že umírají dříve, než my ostatní? Čím je jejich život bohatší? Jen rostoucími zdravotními potížemi.

A nejde jen o ně. Na kouření, které je příčinou drtivé většiny plicních, cévních a mozkových onemocnění, doplácí celý národ. S rostoucím počtem kuřáků, zvlášť těch mladých, se zvyšují i náklady na jejich léčbu. Navíc klesá jejich pracovní výkonnost – úměrně tomu, jak roste počet zameškaných hodin. Jaké jsou tedy příčiny dnešního stavu a co se s tím dá dělat?
Chyba je v naší lhostejnosti a v lhostejnosti vlády, která otevřela náruč investicím do tabákového průmyslu, ale už ji nezajímá, jaké to způsobí škody. Jen firma Philip Morris investovala ve střední a východní Evropě přes 1,5 mld cigaret, tedy o 40 % více než ve Spojených státech, a spotřeba dále roste. Největší tabákové koncerny – americké Philip Morris a R. J. Reynolds, britský BAT Industries, německý Reemtsma – se radují z rekordních příjmů ze stále rostoucího prodeje cigaret v tomto regionu. Česká republika jim musí připadat jako země zaslíbená: nevyhovující zákony, které téměř neregulují reklamu na tabákové výrobky, ministerstvo zdravotnictví, které naléhavá potřeba protikuřácké kampaně nechává chladným.

Takže, zatímco se vláda předčasně raduje z přílivu tabákem načichlých investic a náklady na léčbu kuřáckých nemocí stále stoupají, zisky z prodaných cigaret odtékají do cizích kapes. Vracejí se do zemí, kde kuřáků ubývá. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že zdravotní stav populace ve střední a východní Evropě se kvůli cigaretám blíží katastrofě? A my? Česká republika zaznamenala v loňském roce v poměru k počtu obyvatel největší výskyt rakoviny plic na světě! Rád bych se zeptal pana prezidenta i pana ministra zdravotnictví, co o tom soudí, oba však bohužel veřejně kouří.

Martin Jan Stránský

Publikováno:

Přítomnost

březen 1996

Kontakt

MUDr. Martin Jan Stránský

Národní 9, Praha 1

Kontaktní osoba:

Jitka Bayerová – asistentka

Tel.: 222 075 101

Copyright © 2024 All Rights Reserved.