DESATERO k očkování proti COVID-19

Základní fakta o očkování, jeho účinnosti a působení proti covidu-19

  1. Vzhledem k tomu, že covid-19 je varianta běžné virové skupiny koronavirů, cílem očkování nemůže být zcela eliminovat covid-19, jako spíše zmírnit symptomy a počet hospitalizovaných tak, aby se z covidu-19 stala „obyčejná rýma či chřipka“.
  2. Všech pět vakcín proti covidu-19, které jsou na trhu, zachraňuje lidské životy a dramaticky snižuje hospitalizace.
  3. Neexistují žádná data, která by dokázala, že očkování nefunguje proti variantám covidu-19 (britská, brazilská, jihoafrická). V některých případech je efektivita očkování o něco menší u těchto variant, ale v každém případě očkování prokazatelně zabrání vážnějším průběhům nemoci než u neočkovaných.
  4. Každá z vakcín proti covidu-19 na trhu funguje dobře; tedy mezi 86–98% efektivitou.
  5. Trvá dva až tři týdny po podání druhé dávky (první dávky u očkování, kde se očkuje 1X), než vakcína nabude maximální účinnosti proti covidu-19.
  6. Ke dnešku neexistuje ani jediný případ ze všech očkovaných lidí ve světě, u kterého by se prokázalo, že očkovaný zemřel v důsledku covidu-19, anebo že dokonce musel být kvůli covidu-19 hospitalizován, a to více než 28 dní po očkování. To se týká všech vakcín Pfizer, Johnson & Johnson, Moderna a Novavax.
  7. Je prokázané, že očkování nejenom zmírní anebo zabrání symptomům covidu-19, ale že také zpomaluje jeho šíření, což má obrovský význam na likvidaci covidu-19 v populaci.
  8. Je pravdou, že některé otázky (například přesná délka ochrany po očkování proti covidu-19) zatím zůstávají bez přesné odpovědi. Nicméně objektivní zpráva týkající se očkování zůstává optimistická a nad očekávání všech expertů.
  9. Je klíčové, aby nevyřešené otázky týkající se očkování proti covidu-19 nevytvořily neracionální negativní představy týkající se účinnosti očkování. Kterákoliv z dostupných očkování proti covidu-19 vám může zachránit život.
  10. Právě z tohoto pohledu to znamená, že je lepší nechat se naočkovat, jakmile je to vůbec možné, než zbytečně přemítat a čekat, kdy jistý preparát dorazí na místní trh.

Zdroj: The New York Times, 2. 2. 2021 a 3. 2. 2021

Publikováno:

www.parlamentnilisty.cz

3.2.2021

www.aktualne.cz

3.2.2021

Kontakt

MUDr. Martin Jan Stránský

Národní 9, Praha 1

Kontaktní osoba:

Jitka Bayerová – asistentka

Tel.: 222 075 101

Copyright © 2024 All Rights Reserved.