Bulvarizace chřipky

Postupná bulvarizace českého tisku bohužel nerozlišuje dle předmětu. Příkladem je titul „Vakcíně proti prasečí chřipce ve Švédsku podlehlo více lidí než nemoci samé“ (www.novinky.cz , 27.10.09). Teprve poté, co se začteme do článku, zjistíme, že oba pacienti, kteří podlehli chřipce, byly ženy, které trpěly vážnými chorobami. Dovíme se, že celostátní očkování ve Švédsku vzniklo na základě skutečnosti, že „minulý týden byl v zemi nahlášen rekordní počet nově nakažených“ a že „ve Švédsku bylo k dnešnímu dni registrováno 1778 případů prasečí chřipky, ale z toho pouze dva smrtelné případy“. Tedy úmrtnost jedné desetiny jednoho procenta. O čem se článek nezmiňuje, je fakt, že průměrná úmrtnost prasečí chřipky se (zatím) pohybuje kolem jednoho procenta. Takže očkování proti prasečí chřipce ve Švédsku naprosto funguje a je efektivní.

Článek vůbec nerozebírá statistická fakta kolem nežádoucích efektů. To se dovíme například v The Japan Times ve článku s klidným titulem “ Reportáž nežádoucích efektů vakcíny H1N1″. Zde také zjistíme, že u 22.000 zdravotníků, kteří vakcínu dostali, byly zaznamenané čtyři vážné nežádoucí reakce a žádné úmrtí.

Článek opomíjí další základní fakta: dle mezinárodně uznaného Centra pro kontrolu nemocí (CDC) v USA, očkování proti chřipce (prasečí či „obyčejné“), buď zabrání nákaze chřipkou, anebo zmírní symptomy u 70% lidí. Každoroční chřipka má prozatím úplně stejnou úmrtnost jako prasečí – tedy je stejně tak „nebezpečná.“ Proč se tedy dostává mimo pozornost? Je pravdou, že prasečí chřipka škodí více lidem v mladším a středním věku a začíná se rychle rozšiřovat v určitých zemích ( názorný a profesionální přehled: http://flutracker.rhizalabs.com). V USA vůči prasečí chřipce ohlásil prezident Obama stav „celostátní pohotovosti.“ Je pravdou, že v každé zemi existují různé preparáty proti chřipce, a tak se mohou nežádoucí efekty lišit. Na Ukrajině je k dnešnímu dni nakaženo chřipkou 500 000 lidí s tím, že 93 z nich již zemřelo (přesný podíl prasečí chřipky oproti sezónní není znám). Fakta prokazatelně dokazují, že nejlepší a nejefektivnější obranou proti kterékoliv chřipce je celostátní očkování, tudíž právě přesně to, co titul neříká.

MUDr. Martin J Stransky, MD FACP

Publikováno:

aktualne.cz

5.11.2009

Medical Tribune

2.11.2009

Kontakt

MUDr. Martin Jan Stránský

Národní 9, Praha 1

Kontaktní osoba:

Jitka Bayerová – asistentka

Tel.: 222 075 101

Copyright © 2024 All Rights Reserved.