Ztracený syn
Devátého července schválila Poslanecká sněmovna České republiky zákon, jenž umožní Čechům žijícím v zahraničí být občany nejen země ve které nyní žijí, ale zároveň i občany České republiky. Pokud podpoří zákon i Senát, budou moci získat zpět občanství ti, kteří o ně přišli v letech 1948 až 1990. Jedná se o lidi, kteří byli postiženi rozdělením Československa, o ty, kteří emigrovali do jiných zemí a také o ty, kdož byli násilně zbaveni státního občanství. Zbývají dva problémy: stále nedostupný nárok na restituci ukradeného majetku a dosud nedořešená otázka volebního práva.
Vraťme se však k tomu pozitivnímu. Dlouho očekávané uznání má několik podob: pro někoho to může být zanedbatelný krok, pro druhého vysoce symbolický akt, který hřeje u srdce a posiluje pocit hrdosti. Pro třetího zas možnost stěhování domů.
Je tu ale ještě jeden a důležitější význam. Nejlépe ho lze pochopit prostřednictvím biblického příběhu o návratu ztraceného syna: vystupuje v něm otec, který má dva syny. Když chlapci vyrostou, jeden z nich požádá o svůj podíl z rodinného majetku a odejde do vzdálených krajin. Tam utrácí, až postupně přijde o všechno. Rozhodne se vrátit domů. Otec ho z dálky spatří, všeho nechá, a chce mu běžet naproti. Druhý syn je rozhořčen. Ptá se otce, jak to může udělat, vždyť on tu byl celou dobu, zatímco bratr se jen toulal. Otec mu odpoví: synu, ty jsi pořád se mnou. Ale vrací se tvůj bratr, který byl ztracený, a nyní se našel !”
Při čtení tohoto příběhu se jistě identifikujeme se synem, jenž zůstal doma. Ale kdo z nás – ten, který žije v Čechách, nebo ten žijící v cizině, je vlastně tím ztraceným synem? Oba. Po víc než padesát let jsme byli ztracení všichni. Nyní byl učiněn další krok k tomu, abychom se vzájemně opět našli. Žijeme sice v téměř všech zemích na světě, ale rodinu máme pouze jednu.
Martin Jan Stránský
Publikováno:
Přítomnost
srpen 1999
Kontakt
MUDr. Martin Jan Stránský
Národní 9, Praha 1