Všichni se rodíme s ženským mozkem!
Nikdo se nevyzná líp v lidském mozku než neurolog, a přece náš přední lékař v tomto oboru Martin Jan Stránský tvrdí, že je to stejné jako znát vesmír a že žádný počítač na mozek nemá.
Mozek je tak dokonalá věc, že se skoro chce říct, že ho někdo sestrojil. Věříte v nějakého boha, který ho vykonstruoval?
„Z hlediska matematiky je dokázáno Stephenem Hawkingem (přední žíjící teoretický fyzik), že z ničeho může vzniknout něco. Nechtějte ovšem po mně, abych vám to vysvětlil (směje se), težko se to dá pochopit! Určitě nevěřím v Boha jako nějakého vousatého pána na trůnu, ale v NĚCO dalšího a univerzálnějšího, co někde existuje mimo horizont našeho současného chápání.“
Dalo by se říct, že máme v hlavě jakýsi počítač?
„Současné počítače na mozek nemají. Mozek má 86 bilionů neuronů a každý z nich má 10 000 spojů… V tomto smyslu je mozek schopen neskutečného množství kalkulací a může zachovat obrovské množství dat. Nejzajímavější asi je, že lidský mozek na rozdíl od těch ostatních má schopnost přemýšlet o tom, o čem právě přemýšlel, takže dovede přemýšlet o morálce, prožívat city…. To počítač neumí.“
Píší se celé knihy o tom, že mozek muže a ženy je zcela jiný. Je to pravda?
„Je to tak. Člověk se narodí se ženským mozkem a pak se postupně modifikuje a mění v některých částech, zvlášť co se týče mužů. Objevují se hormonální a genetické rozdíly. Nesmíme zapomenout, že mozek je v těle naprogramován na jednu věc – aby došlo k předání života dál a aby geny pokračovaly. Proto muži hodnotí ženy vizuálně a ženy zase loví v paměti a srovnávají je s jinými.“
Ovšem jsou ženy, které mají vysloveně mužské myšlení, aniž by byly lesbičky a stejné je to u mužů…
„Žádné dva mozky nejsou samozřejmě stejné, je tu také vliv okolí a výchovy, podle toho se mozek vyvíjí.“
Je pravda, že se stárnutím nám mizí buňky mozku?
„Ano, dokonce hned od narození odchází asi 10 000 buněk denně. Do osmi let vydupáváme různé trasy a systémy v mozku, které se spojují. Způsob jejich propojení je důležitý, na to má velký vliv výuka.“
Působí opravdu na naše mozkové buňky i alkohol a drogy?
„Všechno, co ničí naše zdraví, ničí i náš mozek. On je vlastně barometrem toho, co se děje v jiných částech našeho těla. Je to velice citlivý, ale také sobecký orgán, který bere 25 procent energie celého těla i svalstva. Alkohol a jeho pravidelné užívání doslova urychluje tento proces.“
Když bolí hlava, znamená to, že bolí mozek?
„Mozek nemůže cítit bolest. Nejzajímavější mozkové operace se dějí při plném vědomí, když se dá jen místní anestezie. Operatér se dotýká částí mozku nebo dodává elektrické výboje a pacient nic necítí. V mozku nejsou perceptory pro bolest. To, co vás bolí, je převážně měkká tkáň kolem lebky…“
Záhadou pro mnohé je také to, proč mají barvité sny plné příběhů…
„Sny jsou vlastně myšlenky. Náš mozek myslí pořád. Když spíme, některé části mozku jsou odpojené, především ty kontrolní. V noci myšlenky jako pingpongové míče prolítávají mozkem bez kontroly. Je to jako třída bez učitele.“
Je asi otázka budoucnosti, kdy se nám budou moct vědci dívat do mozku a sledovat naše myšlenky.
„Tomu nevěřím, spíš se bojím technologií, na kterých jsme čím dál víc závislí. Jednoho dne někdo „vypne“ proud, a to bude horší záležitost než válka nebo ptačí mor.“
Publikováno:
Nedělní Blesk
9.3.2014
Kontakt
MUDr. Martin Jan Stránský
Národní 9, Praha 1