Rozvod

S každým rozvodem jsou spojeny určité emoce. Po určitém porozvodovém období se může projevit zájem jiných o bývalého partnera. To je pro nás, kteří jsme rozvod víceméně bezbolestně přežili, příjemná věc. Je to i jakási morální úleva. Teď už se o partnera zajímá (třeba i stará) někdo jiný.

Náš bývalý federální partner si ovšem zasluhuje zvýšenou pozornost. Konzervativní a zdrženlivý Evropský parlament i Spojené státy se k šestému výročí revoluce na Slovensku vyslovili takto: vláda Slovenska se musí chovat demokratičtěji, nebo ohrozí slovenské členství v Evropské unii a logicky i v NATO. Pan Mečiar zanedbává základní demokratické principy na poli ekonomickém i politickém.

Pár stručných příkladů k této věci. Únos syna prezidenta Kováče se zdá být dílem Slovenské informační služby. Vládní postup, obstrukce proti vyšetřování jsou velmi podezřelé a průhledné; v každé jiné civilizované zemi na světě by byl únos syna prezidenta okamžitě a prioritně vyšetřen. Nedávné schválení zákona o omezení maďarského jazyka a dnešní přístup k Romům zakládá legální podstatu etnocentrismu i rasismu. Svoboda opozice a svoboda tisku jsou bezpochyby ohroženy.

Pro nás je otevření hranic spojeno se snížením pocitu ohrožení. Svět je pro nás přístupnější a my pro něj. Bohužel s naším bývalým partnerem a stálým sousedem je proces spíš opačný. Každý národ má politiku, kterou si zaslouží, ale ne každý národ má partnera, se kterým žil a se kterým se nedávno rozvedl. Tento partner stále bydlí ve vedlejším bytě a jeví symptomy vážného onemocnění. Změňme morální úlevu za morální zodpovědnost. Měli bychom se o našeho bývalého partnera více zajímat, a to konstruktivně. Tvořili jsme kdysi jednu rodinu a příbuzenství se zrušit nedá.

Martin Jan Stránský

Publikováno:

Přítomnost

prosinec 1995

Kontakt

MUDr. Martin Jan Stránský

Národní 9, Praha 1

Kontaktní osoba:

Jitka Bayerová – asistentka

Tel.: 222 075 101

Copyright © 2024 All Rights Reserved.