Klín do srdce Ameriky
Dnes jsou Spojené státy rozdělené jako nikdy předtím. Jejich dvě hlavní politické strany fungují ve dvou různých realitách.
Republikánská strana tento týden ve Washingtonu rozhodne nejen o osudu vlastním, ale i Spojených států. Stranicky zvolí předsedu republikánské konference v Kongresu – třetí nejvlivnější republikánský post. Volba má za cíl odstavit vedoucí republikánskou kongresmanku Liz Cheneyovou za to, že odmítla lež Donalda Trumpa, že výsledek prezidentských voleb byl zfalšován, což většina republikánů považuje za stranickou vlastizradu. Více než 70 % republikánů totiž stále věří v pravdivost tzv. Trumpovy „velké lži“, jak ji označují všichni demokraté, média a nezávislí analytici.
Nejedná se o nic jiného než o kapitulaci jedné ze dvou politických stran nejmocnější země na zeměkouli, která dělá vše proto, aby odklonila Ameriku od demokracie jako vlády všeho lidu.
Pokud si myslíte, že to smrdí trochu jako latentní fašismus, tak se nemýlíte. Republikánští zákonodárci na Floridě a v Texasu a Georgii již provedli nová rozsáhlá opatření, která by omezila hlasování převážně chudších a minoritních občanů, kteří často hlasují korespondenčně. Použili záminku, že tím chtějí zabránit dalšímu „zmanipulovaní“ voleb. V Arizoně zahájila státní republikánská strana bizarní přezkoumání výsledků listopadových voleb, které zahrnovalo hledání stop po bambusu v loňských hlasovacích lístcích.
Drsné drama ukazuje, v jaké míře se národ šest měsíců po volbách stále potýká s důsledky bezprecedentního útoku od poraženého prezidentského kandidáta.
Případ začíná budit nejen velkou pozornost, ale i obavy. Jak píší New York Times, situace uvnitř Republikánské strany poskytuje důkaz o tom, že se bývalému prezidentovi nejen podařilo potlačit jakýkoliv nesouhlas v jeho straně, ale také že přesvědčil většinu členů, aby uvěřili, že nejjistějším způsobem, jak znovu získat moc a Bílý dům, je přijmout Trumpa. A to bez jakýchkoli ohledů na jeho styl boje, systematické lhaní, populistickou rétoriku, rasismus a podporu konspiračních teorií.
„Právě jsme se dostali daleko od jakékoli rozumné konstrukce,“ říká Barbara Comstocková, dlouholetá úřednice republikánské strany, která byla vymetena ze svého kongresového sídla v polovině roku 2018 v reakci na Trumpovu reakci. „Je to skutečná nemoc, která infikuje stranu na všech úrovních. Tvrdíme, že černá je nyní bílá.“
Mezitím jsou demokraté a prezident Biden zaměstnáni v každodenním vykonávání vlády nad národem, který pomalu vychází z pandemie. Biden věří, že nejlepším způsobem, jak obnovit víru v demokratický proces, je demonstrace, že vláda může voličům přinést hmatatelné výhody – ať už jde o vakcíny, nebo kontroly ekonomických stimulů.
Biden upozorňuje na to, že republikánům přestal rozumět, a vypadá mírně zmateně ohledně „minirevoluce“ v jejich řadách. „Myslím, že republikáni jsou dále od toho, aby se snažili zjistit, kdo jsou a za čím stojí, než jsem si myslel, že v tomto okamžiku budou,“ dodává.
„Řekla bych svým republikánským kolegům: můžeme pokračovat bez prezidenta Trumpa? Odpověď zní ne,“ uvedla senátorka Lindsey Grahamová tento týden. „Rozhodla jsem se, že bez něj nemůžeme růst.“
Její tvrzení je v drsném kontrastu se současným působením Donalda Trumpa, které splasklo. Poražený při volbách tráví čas ve svém středisku na Floridě hraním golfu a bavením návštěvníků. Stýská se mu po tyranské kazatelně prezidenta, byl vykázán z Twitteru a tento týden se mu nepodařilo obnovit svůj účet na Facebooku. Trump odešel z funkce s hodnocením pod 40 %, což je nejnižší konečné hodnocení v prvním období u jakéhokoli prezidenta od Jimmyho Cartera v roce 1979.
Ale dějiny se opakují a vše je možné – i my v České republice víme, co se může stát poté, co vůdce strany odejde do přírody „objímat stromy“.
Publikováno:
www.pritomnost.cz
12.5.2021
www.aktualne.cz
12.5.2021
Kontakt
MUDr. Martin Jan Stránský
Národní 9, Praha 1