Devatenáct procent

V březnu to byl  rok, co plukovník Jurij Budanov a tři ruští vojáci vyjeli z tábora v Čečensku do vesnice Tangi.  Tam se zastavili před domem číslo sedm.  Vpadli dovnitř, našli tam osmnáctiletou Elzu Kungajevovou , kterou zavázali do deky a odvlekli do tábora.  Zatímco hudba hlasitě vyhrávala, Budanov jí nožem serval šaty z těla. Nakonec ji uškrtil na své posteli.

Třicet hodin poté bylo – na naléhání jejího otce – tělo mladé Elzy nalezeno a vykopáno. Pitva ukázala, že  jak její pochva, tak konečník byly rozdrceny priblizne hodinu pred smrti. Plukovnik Budanov byl následně obviněn z vraždy.  Podle “oficiální” verze mohl za znásilnění jeden z vojáků, který než mrtvé tělo pohřbil, použil na něm opačný konec lopaty.

Rok poté začal soud.  Vůbec nikdo, ani Budanov, nepopírá co se stalo.  Neshoda spočívá pouze v tom, zda Budanov skutečně udělal něco, zač  si vůbec  zaslouží trest.  Budanov totiž tvrdí, že dívka patřila k čečenským teroristům a že ji zabil v záchvatu zuřivosti.

Budanov je dosud nejvýše postaveným ruským důstojníkem, obviněným  z trestného činu  proti Čečencům.  Je to slavný důstojník – má pod sebou více než sto tanků, obdržel už dvě medaile a byl dvakrát mimořádně povýšen.  Jeho případ se pro Rusko stal lakmusovou zkouškou: Je ruská justice schopna  fungovat bez stranické kontroly? Je ruská  společnost schopná uznat principy demokratického uvažování?  Proto získal případ mezinárodni pozornost;  18. března 2001 mu byla věnována titulní strana listu The New York Times. 

I Kreml vraždu okamžitě odsoudil (dokonce vyslal oficiální delegaci na Elzin pohřeb),  po roce se pohled změnil. Dokumenty související se znásilněním zmizely.  Budanovovův advokát sice přiznává, že Budanov před vraždou vypil  skoro půl láhve vodky, ale popírá že by byl vůbec opilý. Tvrdí, že Budanov  “přišel do Čečenska, aby vykonával svou povinnost.”

V ruských novinách se objevily  názory,  že je celý případ vykonstruován pro uspokojení západních pozorovatelů a západního tisku.  Proslulý  generál z čečenské války Vladimir Šamanov sám podal Budanovovi ruku při zahájeni  soudního procesu.  “Je to dobrý voják a přínos pro Rusko,” tvrdí Šamanov, jenž sám čelí obviněním  mezinárodních organizací za to, že dovolil  vojákům znásilnit a zavraždit čtyřicet  čečenských  obyvatel.  I jeho případ  v Kremlu odsoudili, aby pak generálovi udělili nejvyšší ruské vyznamenání  “Hrdina Ruska”.  Když podával ruku Budanovovi, měl Šamanov tuto medaili hrdě připnutou.  “Nemůžeme si dovolit takove generály vyhazovat,” nechal se slyšet Putin, když se ho zeptali, co bude se Šamanovem.

Poslední průzkum renomované agentury Nadace veřejného mínění ukazuje, že polovina Rusů si myslí , že by  Budanov měl být okamžitě  zbaven viny.  Třicet jedna procent dotázaných si není jisto.  Pouze devatenáct procent se domnívá,  že by soudní proces měl pokračovat.

 

Martin Jan Stránský

Publikováno:

Přítomnost

jaro 2001

MF Dnes

27. 4. 2001

Kontakt

MUDr. Martin Jan Stránský

Národní 9, Praha 1

Kontaktní osoba:

Jitka Bayerová – asistentka

Tel.: 222 075 101

Copyright © 2024 All Rights Reserved.