Další nesmysl ministerstva zdravotnictví

Hlavním důvodem neskutečně nadprůměrné návštěvnosti lékaře v naší zemi (a výdajů s tím spojených) není akutní zdravotní potíž pacienta, ale pouze žádost administrativní: obnovit recept. Paní ministryně se rozhodla nikoli pro snížení této zbytečné návštěvnosti, ale pro její byrokratizaci prostřednictvím dalšího evidování.

Standardní nástroj pro snížení státních nákladů na obnovení receptů je dávno zaveden a potvrzen jako finančně efektivní (aniž by ohrozil zdraví) ve spoustě jiných zemích. Jedná se o možnost obnovení původního receptu lékařem indikací původního receptu nebo zasláním faxu či e-mailu do příslušné lékárny. Pokud by se paní ministryně rozhodla dohonit Evropu tímto krokem, řádově miliardová úspora by daleko přesáhla sporné úspory zdravotních knížek. Ministryně je ale postižena tuhým socialistickým uvažováním, a tak se rozhodla utrácet naše peníze na (zase) další osvícený „program,“ který stvrdí byrokracii na jedné straně a nalepí pouze pórovitou náplast na krvácející systém zdravotnictví na druhé.

Navíc má papírový formát zdravotní knížky řadu dalších problémů. Nelze zabránit ztráty knížky, vylití omáčky na knížku, zapomenutí karty doma, buď omylem nebo úmyslně v případě zápisu pohlavní choroby. Na riziko zneužití papírové podoby zdravotní knížky již ukázal Úřad pro ochranu osobních údajů.

Pokud má existovat zdravotní knížka, tak má být – podle ministerstva informatiky – pouze elektronická. Takovýto formát nenese zmíněná rizika. Ministerstvu zdravotnictví zřejmě uniklo, že v Bruselu se rozjel projekt „Healthcare Interoperability Feasibility Study“, jehož cílem je zavedení elektronických zdravotních knížek pro občany v EU. Knížky budou obsahovat „interoperativní“ data, užitečná nejen pro lékaře a pojišťovnu, ale i pro stát a EU v zájmu získání potřebných informací a statistik. Některé země, jako třeba Slovinsko, tyto karty již úspěšně zavedly v plném rozsahu.

Je třeba přestat blábolit a utrácet a místo toho se rozhlédnout, zjistit, co funguje jinde, a připojit se, jakmile je to v našich silách.

MUDr. Martin Jan Stránský, MD FACP

Publikováno:

Zdravotnické noviny

22. 7. 2005

Kontakt

MUDr. Martin Jan Stránský

Národní 9, Praha 1

Kontaktní osoba:

Jitka Bayerová – asistentka

Tel.: 222 075 101

Copyright © 2024 All Rights Reserved.