Čára moci, jediná, kterou Rusové znají

Když v květnu v roce 1915 odplul transatlantický parník Lusitania z New Yorku, imperialistické Německo již válčilo s nepřítelem v Evropě. Sedmého května ho 18 km od irského pobřeží torpédovala německá ponorka v Německem prohlašované zóně “ válečného území“. O den později upozornil německý vicekancléř Berhard Dernberg na to, že loď plula skrz „válečné území“, což prý osvobodilo Německo z veškeré zodpovědnosti. Němci tvrdili, že loď transportovala zbraně nepřátelům, což jim dalo právo ji potopit.
Na lodi bylo ale 128 Američanů a veřejná reakce pak byla tak silná, že Německo prohlásilo, že bude útočit pouze na anglické lodě. V roce 1917 od tohoto prohlášení ale odstoupilo s tím, že se mohou stát terčem lodě všech národů. Uvedené události a rostoucí nepohoda veřejnosti vedly k tomu, že Spojené státy vyhlásily válku Německu.
Minulý týden sestřelili ruští „separatisté“ civilní letoun malajsijských aerolinií, který klidně letěl 10.000 m nad zemí. Stalo se tak nad „válečným územím“ Ukrajiny. Byl sestřelen Ruskem dodanou zbraní, která se nedala odpálit bez ruského výcviku. Všech 298 pasažérů zemřelo.
Zaměňte „Lusitanii“ za „malajsijský letoun“,“ imperialistické Německo“ za “ imperialistické Rusko“, „1915“ za „2014,“ „potopení“ za „sestřelení“. Zanechte potupné výmluvy obou incidentů a pozadí „válečného území“. Evidujte okamžitý nárůst konspiračních teorií – jako tehdy (jednalo se o britskou akci, jak zatáhnout Ameriku do války), tak dnes (jde o ukrajinskou akci – s americkým souhlasem –, jak zatáhnout Evropu do války). „Udělali to, aby mohli začít válku s Ruskem bez formální deklarace,“ tvrdí jeden ruský miliardář, který si nepřál být jmenován.
V čem jsou rozdíly? Možná ten hlavní je, že většina pasažérů v letadle byli zdravotníci z celého světa, kteří letěli na mezinárodní konferenci v Austrálii na pomoc lidem nakaženým AIDS, takže se nejednalo o pašování zbraní.
„Hodiny se posunuly zpět do 80. let“, konstatuje Alexander Lebeděv, bývalý ruský agent, „s rozdílem, že tehdy se strany omezovaly. Teď máme válku, a to je horší.“ Na základě „aktivizace NATO“ musí Rusko posílit vlastní vojenskou moc“, prohlásil dne 22. července Vladimir Putin.
Ruskem vedená válka zatím přináší Rusku prohru přes čáru. Je to jediná čára, kterou Rusové znají a které rozumí – čára moci. Putinovi spojenci se do sebe postupně uzavírají s fanatickou přesvědčeností, že jejich vůdce je zachranitel národa a obnovitel pravoslavné ruské moci, pardon, tradice. Jenže je druhá skupina, která se s Putinem dělí o moc – ruští miliardáři a oligarchové. Kvůli Putinovi jim denně odtékají milióny z jejich ukradených peněz. Prožívají obrovský vnitřní boj mezi sebou a všudypřítomným Putinem a jeho KGB, pro nalezení odhodlání, jak Putina co nejrychleji utlumit anebo odstranit. Třeba podobným způsobem, jak to bylo kdysi s Dubčekem. Tohle oni Rusové dovedou.

Publikováno:

Hospodářské noviny

1.8.2014

aktualne.cz

4.8.2014

Přítomnost

4.8.2014

Kontakt

MUDr. Martin Jan Stránský

Národní 9, Praha 1

Kontaktní osoba:

Jitka Bayerová – asistentka

Tel.: 222 075 101

Copyright © 2024 All Rights Reserved.