Zahulený Hrad

Minulý týden prezident Klaus slavnostně otevřel novou továrnu na cigarety Philip Morris. Taková akce by pro hlavu jiného západního státu byla nemyslitelná. Dle našeho tisku (např. MFD) se jednalo o „sporný krok.“ „Je to úspěch průmyslu“ prohlásil Klaus a dodal, že „boj s kouřením je veden směšným způsobem, prostě zákazy se nedá nic vyřešit,“ přičemž se zároveň nechal slyšet, že podporuje boj s kouřením vrchnostenským nařízením a on osobně celý život nikdy nekouřil. Podobně jako kdyby někdo otevřel továrnu zbraní hromadného ničení a prohlásil, že osobně takovou zbraň nikdy nepoužil a je dobré, že lidé mají díky výrobě zbraní práci. Pro hlavu státu je Klausovo vystoupení úžasně krátkozraké a velmi mylné.

Za prvé jak řekla politoložka Vladimíra Dvořáková, „vrcholní politici by se vůbec neměli účastnit akcí, které se týkají soukromých podnikatelských zájmů.“ Tohle pravidlo je samozřejmě respektováno jinde ve světě, kde prezidentové vědí, že jejich soukromý názor týkající se soukromých firem začíná teprve tam, kde jejich veřejný vliv končí – tedy doma u výběru televizního programu. Klaus ale není schopen odolat vlastní touze se zviditelňovat, což by nemuselo být tak špatné, kdyby nepoužíval jako hlavní nástroj vysílání nešťastných a nesmyslných prohlášení (viz www.nemluvizame.cz). Ke škodě nás všech.

Každý rok v naší zemi zemře 20.000 našich spoluobčanů na rakovinu způsobenou kouřením cigaret. Kouření je zároveň významným faktorem hlavních příčin úmrtí u dospělých (např. srdeční choroby, mozkové mrtvice) vzhledem k jeho negativnímu efektu na cévy a na zvýšení krevního tlaku. Zákaz kouření či jeho omezování bez diskuse a prokazatelně vedlo a vede ke snížení nejen úmrtí, ale i všech ekonomických nákladů, kterými v důsledku kouření plýtváme.

Náklady na léčbu nemocí způsobených kouřením ubírají až 33% výdajů do našeho zdravotnictví (tedy zhruba 80 miliard korun ročně = 8.000 Kč na každého občana!), ale také nesčetné náklady způsobené pracovní absencí a pobíráním nemocenských dávek vyplácených ze státní pokladny. O co tedy Klausovi jde? Prý o „svobodu“ trhu a o ekonomické úspěchy. Dobře, ponechejme naivní myšlenku, že prezident má upřednostnit zdraví občanů nad penězi a podívejme se na to z pohledu Klausovy „neviditelné ruky trhu,“ která má rozhodovat o všem v našem životě: kdyby se pan profesor s velkým P pozastavil a sečetl si jen pár „čísílek“, tak by zjistil, že agresivní podpora protikuřácké kampaně včetně velkorysého placení každému zaměstnanci Philip Morris 50.000 Kč měsíčně, aby NEvyráběli cigarety, by znamenalo, že by stát (rozumí se my) ušetřil miliardy korun ročně. (Z uvedené kalkulace dokonce vzniká myšlenka na debatu, a sice proč neplatit všem kuřákům z těch ušetřených 80 miliard korun, aby nekouřili. Všichni bychom na tom byli ekonomicky lépe i po odečtení ztráty příjmů z daně cigaret do státní pokladny).

Každý prezident má poradce, kteří mu radí, aby nedělal omyly. Jenže námi placený poradce prezidenta pan Hájek doslova tvrdí, že „nikdo doposud neprokázal, jak významný vliv má kouření na úmrtnost, respektive na fatální choroby.“ Pan Hájek má vysokoškolské vzdělání, takže ho nelze prohlásit za ignoranta. Proč se tento člověk potřebuje zviditelnit tím, že šíří prostou a nebezpečnou lež a proč mu máme my občané za to navíc platit?

Jak řekl poslanec Boris Šťastný, který vede protikuřáckou kampaň za ODS, „po vykouření 200.000 cigaret riziko rakoviny plic vzrůstá padesátkrát. Takže si spočítejte, kolik lidí zabije 40 miliard cigaret z této nové linky a porovnejte to s počtem pracovních míst, která tam vznikla. O jakém „úspěchu“ tedy mluví pan profesor? Jak je možné, že prezident podporuje boj s omezováním kouření vrchnostenským nařízením a zároveň otevře továrnu, která tím ve skutečnosti zvyšuje naši ekonomickou zadluženost a vyrábí produkt, který je příčinou smrti u většiny z nás, kteří ho užívají?

MUDr. Martin Jan Stránský

Publikováno:

aktualne.cz4.10.2010

Upřednostňuji práva pacientů na tu nejlepší péči,
která musí být dostupná pro všechny.