Nadační fond M. J. Stránského

Cílem Nadačního fondu Martina Jana Stránského je podporovat nezávislý tisk a pomáhat v rozvoji žurnalistiky v České republice.

Jméno Stránský je téměř synonymem k českému vydavatelství. Pradědeček MUDr. Martina J. Stránského Adolf založil před více než 120 lety nejstarší český deník Lidové noviny, který přinesl zásadní zvrat do dějin české žurnalistiky. Adolfův syn, Jaroslav, vlastnil vydavatelství vydávající sedmnáct periodik. Mimo jiné založil v roce 1924 i časopis Přítomnost, který se stal nejlepším časopisem komentujícím zprávy a politicko-kulturní události ve střední Evropě.

Když se MUDr. Martin Jan Stránský vrátil do České republiky, odkud musel jeho otec po roce 1948 odejít do exilu, tradice obnovil. V roce 1994 začal opět vydávat Přítomnost a o čtyři roky později přišel i s její anglickou verzí The New Presence. Tyto publikace již získaly řadu ocenění a počet jejich čtenářů roste po celém světě. Oba časopisy v současné době vycházejí elektronicky (www.pritomnost.cz a www.new-presence.cz).

Činnost nadačního fondu se soustředí především třemi směry: na publikaci, výměnu a výchovu mladých žurnalistů a organizaci a shromažďování finančních příspěvků na občanské a kulturní příležitosti.

Činnost Nadačního fondu

1. Internetové publikace Přítomnost The New Presence

Nadační fond vydává revue Přítomnost a její anglickou verzi The New Presence. Přítomnost pokračuje v tradici původního časopisu, přičemž formou kulturní žurnalistiky přináší živá interview, provokující diskuse a komentáře politických a kulturních událostí v České republice a ve střední Evropě. Přítomnost a The New Presence jsou žádané místními i mezinárodními médii (např. Time, Frankfurter Allgemeine) jako zdroj spolehlivých a přesných informací a analýz událostí. Časopisy přináší články, jejichž autory jsou známí publicisté, ale i mladí autoři či studenti.

Ocenění: 
Za založení časopisu Přítomnost obdržel MUDr. Martin Jan Stránský v roce 1996 cenu Masarykovy akademie umění za uměleckou tvůrčí činnost. V letech 1997 až 2001 se časopis stal mediálním partnerem konferencí Forum 2000, které založil prezident Václav Havel s japonským filantropem Yoheiem Sasakawou a nositelem Nobelovy ceny míru Eliem Wieselem.

V letech 2000 a 2001 získali autoři fejetonů časopisu Přítomnost ocenění Obce moravsko-slezských spisovatelů v soutěži o Evropský fejeton roku. V roce 2003 pak byla Přítomnost oceněna studenty Univerzity Karlovy v Praze jako nejlepší časopis v České republice.

2. Výchova žurnalistů

Nadační fond je koordinátorem výchovy a výměny mladých žurnalistů z celého světa. Organizuje stáže a školení, přičemž využívá spolupráce s partnery v České republice, jako jsou Středisko pro nezávislou žurnalistiku v Praze, Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, University of Toronto či New York University.

Veškerý personál mluví plynně anglicky, studenti a mladí žurnalisté jsou přijímáni jako přechodní členové zaměstnaneckého týmu vydavatelství, pracují pod dohledem a spolupracují s ostatními na přidělených projektech.

3. Podpora kulturních a občanských aktivit a naše projekty

MUDr. Martin Jan Stránský, členové vydavatelství, redakční rada a další spolupracovníci nadačního fondu často působí jako přednášející a mluvčí v oborech týkajících se rozvoje žurnalistiky a občanského sektoru.

Upřednostňuji práva pacientů na tu nejlepší péči,
která musí být dostupná pro všechny.